“Sultan V. Mehmet Reşad ve Dönemi”

Geri  Tüm Etkinlikler
“Sultan V. Mehmet Reşad ve Dönemi”
Etkinlik Detayı
  • “Sultan V. Mehmet Reşad ve Dönemi”
  • Başlama Tarihi 07.02.2018
  • Başlama Saati 18:00
  • Bitiş Tarihi 04.03.2018
  • Etkinlik Yeri Ofis Sanat Merkezi (OSM)

Etkinlik İçeriği

TBMM Milli Saraylar tarafından hazırlanan ‘Sultan V. Mehmet Reşad ve Dönemi’ konulu fotoğraf sergisi 7 Şubat - 4 Mart tarihleri arasında Ofis Sanat Merkezi’nde...

Sultan V. Mehmed Reşad ve Dönemi Fotoğraf Sergisi, II. Meşrutiyet döneminin siyasal ve sosyal olaylarının çeşitli yönlerini nesnel olarak yansıtmaktadır. Sultan Mehmed Reşad, sanata önem verilen bir saray ortamında yetişmiştir. Saray geleneklerine göre eğitim almıştır. Fars edebiyatı ve Mevlevîlikle meşgul olmuştur. Osmanlı tarihine olan ilgisi ve bilgisiyle tanınmıştır. Halkı ile görüşüp konuşmaktan ve ülkesini gezip görmekten çok hoşlanan Sultan Mehmed Reşad’ın yurt gezileri, dönemin basınında oldukça yankı bulmuştur.

Sultan II. Abdülhamid döneminde altın çağını yaşayan Osmanlı fotoğrafçılığı, Sultan V. Mehmed Reşad döneminde de gelişimini sürdürmüştür. Apollon [Aşil Samancı], Phébus [Bogos Tarkulyan] Sébah & Joaillier / Sébah, Sigmund Weinberg dönemin ünlü fotoğrafçılarından bazılarıdır. Sultan Mehmed Reşad ve dönemini fotoğraflar üzerinden anlatan ve belgeleyen bu sergide, fotoğraflar, kartpostallar, gazeteler ve mecmualardan alınan çok sayıda görsel malzeme ait oldukları dönemi, yeni bir bakış açısıyla sunmaktadır.