Sakarya’da Haftasonu / Akyazı - Hendek

Geri

1.Gün
Akyazı Tümülüsü
Kuzuluk Kaplıcaları - Kahvaltı
Maden Suyu
Trekking
Akşam yemeği
Konaklama

Akyazı İstanbul’a yaklaşık 175 km, Ankara’ya 300 km uzaklıkta bulunan; yer altı suları ve yayla turizmiyle ünlenen bir ilçemizdir. Anadolu / Tem Otoyolu Akyazı gişelerinden çıktıktan sonra, Küçücek Mahallesi’nde bulunan tümülüse uğrayabilirsiniz. Roma dönemine ait olduğu sanılan tümülüs 1953 yılında açılmış; üç iskeletle birlikte, Altın diadem parçalarına, pişmiş toprak kandillere, koku şişelerine kulplu testilere, gözyaşı şişelerine rastlanmış, sikkeler bulunmuştur. Buradan Akyazı Kuzuluk’a varıp Maden Suyu etrafında bulunan restoranlarda muhteşem bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Akyazı’da birinci günü kaplıcalarda geçirdikten sonra ikinci gününüzde trekking yapabilirsiniz. Akyazı pek çok yaylası ile trekking yapmaya oldukça müsait bir coğrafyada bulunmaktadır. İsterseniz trekking güzergahınızı kendiniz belirleyebilir, isterseniz düzenlenmiş trekking turlarına da katılabilirsiniz. Trekking için alternatifler şu şekildedir:
a) Pazarköy Obası - Keremali zirve tırmanışı - Çamlıca Gölü (2,5saat sürmekte)
b) Pazarköy Obası - Keremali zirve tırmanışı - Hartamalık obası (4saat sürmekte)
c) Davlumbaz Yaylası - Sülüklü Göl (2saat sürmekte) - Dönüşte Samanpazarı Çınarı’na uğrayabilirsiniz.
d) Acella Yaylası: Geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsüne sahip olan yaylada, orman gülü ve şimşirden oluşan bodur ağaçları da görebilirsiniz. Dere suyu yaz mevsiminde oldukça sıcak olduğundan, suyun tadını çıkarabilirsiniz. Eğer buraya yolunuz temmuz ayının son haftası düşerse üç gün boyunca şenlik etkinliklerine de katılabilir, yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.
Dönüşte yorgunluğunuzu Altındere’de alabalık yedikten sonra, semaverde pişen mis gibi çay ile atabilirsiniz. Termal Otel’de konaklamanızı sağlayabilirsiniz.

 

2. Gün
Şeyh İzzettin İsmail Türbesi
Selman Dede Türbesi
Selman Dede mesire alanı - Bayraktepe
Erenler Dede Türbesi
Keremali Türbesi
Sarı Dede Türbesi
Vahap Dede Türbesi
Akşam yemeği
Geri Dönüş

Hendek, İstanbul’a 190 km, Ankara’ya 280 km uzaklıkta, içinde bulunan türbelerle inanç turizmi ve yaylaları ile doğa turizmine oldukça elverişli bir ilçedir. Türbelerden ilk durağınız, Adapazarı- Hendek istikametinde Şeyler Mahallesi’nde bulunan Şeyh İzzettin İsmail Türbesi olabilir. Söylenceye göre 1300’lü yıllarda yaşayan bir Anadolu ereni olan Şeyh İzzettin İsmail, Orhan Beye çok yardımı olmuştur. Orhan Bey de yardımların karşılığı olarak Şeyler ve Çalıca Mahallelerinin Şeyh İzzettin İsmail’e vakfetmiştir. Buradan ayrıldıktan sonra Selman Dede Türbesi’ne ziyaretinizi gerçekleştirebilir, Selman Dede mesire alanında zaman geçirebilir, Bayraktepe’de manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bayraktepe; Türk boyunun Orta Asya’dan Anadolu topraklarına gelmesinden bu yana kurulmuş olan 16 Türk Devleti’ni temsil eden bayraklar, bayrakların altındaki kitabeler, simgeler, rölyefleri ve amfi tiyatrosu ile çevre illerden de turistlerin dikkatini çekmektedir. Mesire alanında dinlendikten sonra Erenler Dede, Keremali, Sarı Dede ve Vahap Dede türbelerinin de ziyaretini gerçekleştirebilirsiniz. Buradan dönüş yolunda Erenler’e bağlı Kayalarmemduhiye Mahallesi’nde bulunan Alaşara Restoran’da Abhaz ve Çerkes mutfağının en lezzetli örneklerini tattıktan sonra şehre veda edebilirsiniz.