Sakarya’da Haftasonu / Geyve - Taraklı

Geri

1. Gün
Adliye Kalesi
Özel Alifuatpaşa Kuva-i Milliye Müzesi
II. Bayezid Köprüsü
Sinan Bey Zaviyesi
Melekşeoruç-Kırca Yaylası-Kaymakamsuyu Mağarası (8km)
Konaklama (Kırca Yaylası’nda kamp)

Geyve, Sakarya ilinin güneyinde yer alan; İstanbul’a yaklaşık 170 km, Ankara’ya 320 km uzaklıkta bulunan meyveleri ve sebzeleriyle ünlü bir ilçedir. Eğer, İstanbul istikametinden geliyorsanız, Sapanca Berceste Tesislerinde köy kahvaltısı yapıp, yolunuza devam edebilirsiniz. Adapazarı gişelerinden çıktıktan sonra yaklaşık 10 dk mesafede Adliye Mahallesi’nde bulunan Adliye Kalesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Geyve’ye varmadan Alifuatpaşa Beldesi’nde bulunan Özel Alifuatpaşa Kuva-i Milliye Müzesi yörede görülmeye değer yerlerdendir. Müze gezisi sonrası yolunuza devam ederken, Alifuatpaşa’yı Geyve’ye bağlayan II. Bayezid Köprüsü’nü görebilirsiniz. Köprü, Sakarya Nehri üzerine kurulmuş, büyük kesme taşlardan yapılmış bir köprüdür. Kitabesinde, “Bu köprü tarihte devir açan Fatih’in oğlu II. Bayezıd tarafından H. 901 (M. 1495) yılında yaptırılmıştır” ifadesi Türkçe olarak yer almaktadır. Köprüyü geçip Geyve merkeze geldiğinizde şu anda Geyve İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan ve 1450/1451 yılında yaptırılan hayır kuruluşlarından olan Sinan Bey Zaviyesi sizi karşılayacaktır. Geyve ilçe merkezini keşfettikten ve yerel lokantalardan birinde öğle yemeğinizi yedikten sonra Kırca Yaylası’na doğru hareket edebilirsiniz. Melekşeoruç - Kırca Yaylası - Kaymakamsuyu Mağarası rotasında dağ yürüyüşü gerçekleştirebilir, günün geri kalanını burada harcayabilirsiniz. Temmuz ayında buradaysanız, şenlik etkinliklerine katılabilirsiniz. Eğer yanınızda kamp malzemeleriniz varsa, Kırca Yaylası’nda konaklayabilir ertesi gün Taraklı’ya doğru yola koyulabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, faydaları saymakla bitmeyen Geyve Üzümü ve üzümden elde edilen diğer ürünlerin tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Meyve ve sebzeciliğin yoğun olarak gerçekleştirildiği ilçede geleneksel olarak yapılan, saz, söğüt, ceviz ve fındık dallarından örülerek elde edilen sepet ürünlerinden de alabilirsiniz.

 

2. Gün
1. Alternatif

Acısu İçmesi (Geyve-Taraklı Yolu)
Kil Hamamı Kaplıcaları (Hacıyakuplar Mahallesi)
Yunus Paşa Cami
Hacı Atıf Hanı
Haşim Ağa Konağı
Taraklı Kültür evi
Yusufbey Çınarı
Hıdır Dede Türbesi
Tarihi sokaklarda gezinme
Kadirler Konağı’nda yöresel akşam yemeği
Geri dönüş

Taraklı ilçesi, İstanbul’a 210 km, Ankara’ya D140 Karayolu istikametinde 260 km, Geyve ilçesine ise 35 km uzaklıkta, tarihi evleri ile ünlü, Cittaslow (sakin şehir) ilan edilmiş bir ilçemizdir. Geyve’den Taraklı’ya yol alırken Ilıcaköy’de bulunan Acısu içmesine uğrayabilirsiniz. Mineral yönünden çok zengin ve şifalı olan kaplıca suyu bromür ve iyodür de içermektedir. Buradan yolunuza devam ederken diğer bir yer altı sıcak su kaynağının bulunduğu, Taraklı’ya bağlı, Hacıyakuplar Mahallesi’nde bulunan Kil Hamamı Kaplıcaları’na da uğrayabilirsiniz. Taraklı ilçe merkezine geldiğinizde sizi sağlı sollu eski yapılar karşılayacaktır. Burada Yunus Paşa Camini, Hacı Atıf Hanı’nı, Haşim ağa Konağı, Yusufbey Çınarı’nı, Taraklı Kültür Evi’ni ve Hıdır Dede Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Haziran ayının ilk hafta sonu türbe civarında yapılan Dokuma, Doğa Kültür ve El Sanatları Festivali Hıdırlık Pilav Etkinlikleri zamanına denk gelirseniz, hem yöresel lezzetlerden tadabilir hem de şenlikte eğlenebilirsiniz. Diğer zamanlarda ziyaret ediyorsanız, Merkez Lokantası cumartesi-Pazar günleri yöresel yemekleri servis etmektedir. Bunlardan Taraklı’ya özgü Uhut tatlısı ve köpük helvasını özellikle tavsiye ediyoruz. Hatta evinize dönerken, bu lezzeti de götürmek isterseniz çarşıda hemen hemen her markette köpük helvasını bulabileceğinizi belirtmek isteriz. Yine bu yöreye özgü, minyatür taraklı evleri, patikler, sepetler, şimşir taraklar, gözleme vb. ürünleri almak isterseniz yöresel ürün pazarına uğramanızı tavsiye ederiz.  Taraklı sokaklarında dolaşırken adeta zamanda geriye, Osmanlı dönemine gidilir. Yemyeşil bir doğanın içinde yer Taraklı evleri, uzun yıllar ayakta kalabilmiştir. Eğer geceyi bu muhteşem ortamda akşam yemeğinizi yemek isterseniz, Kadirler Konağı’nda bu dileğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

2. Alternatif
Acısu İçmesi (Geyve-Taraklı Yolu)
Kil Hamamı Kaplıcaları (Hacıyakuplar Mahallesi)
Karagöl, Yanık ve Beykübet Yaylaları (8km)
Doğancıl-Obrangıç Tepe (3,5km)
Kadirler Konağı’nda yöresel akşam yemeği
Geri dönüş

Geyve’den Taraklı’ya yol alırken Ilıcaköy’de bulunan Acısu içmesine uğrayabilirsiniz. Mineral yönünden çok zengin ve şifalı olan kaplıca suyu bromür ve iyodür de içermektedir. Suyun ortalama sıcaklığı ise 26 °C’dir. Buradan yolunuza devam ederken diğer bir yer altı sıcak su kaynağının bulunduğu, Taraklı’ya bağlı, Hacıyakuplar Mahallesi’nde bulunan Kil Hamamı Kaplıcaları’na da uğrayabilirsiniz. Taraklı ilçesinde doğa yürüyüşü yapmak için farklı güzergâhlar bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:
a) Karagöl, Yanık ve Beykübet Yaylaları (8km): Samanlı Dağları’nın uzantısı olan dağlar üzerinde yer alan Karagöl Yaylası başlangıç noktanız olabilir. Etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan yaylada her hafta cuma günleri pazar kurulur ve o gün akşama kadar çeşitli şenlikler yapılır. Tamamen ahşaptan yapılmış yayla evleri ilgi çekmekle birlikte, son zamanlarda betonarme evler de yapılmaktadır. Her yıl yurt içinden binlerce insanımız burada kamp kurup konaklamaktadır. Yolunuza devam ederken, çam, kayın, meşe ve köknar ağaçları bol miktarda bulunduğunu görürsünüz.
b) Doğancıl-Obrangıç Tepe (3.5km): Eski köy camisinin yanındaki orman içi patikada çam, meşe ve akçaağaçları arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Diğer tüm yaylalarda olduğu gibi keçi, koyun, inek gibi hayvanları otlatmaya gelen çobanlarla karşılaşırsınız. Doğancıl köyünde yaşayanların yapmış olduğu %100 doğal ekmek, peynir, tereyağı ve pekmezin önce tadına bakar sonra satın alabilirsiniz. Obrangıç Tepenin zirvesinden Sakarya Vadisi, Geyve Boğazı’nın bir bölümü, Pamukova ve çevre tepeler ile İzmit-Kartepe'nin zirvesindeki vericiyi izleyebilirsiniz.
Eğer geceyi bu muhteşem ortamda akşam yemeğinizi yemek isterseniz,  Kadirler Konağı’nda bu dileğinizi gerçekleştirebilirsiniz.