Sakarya’da Haftasonu / Sapanca

Geri

1. Gün
İl Ormanında Piknik
Sapanca merkezde gezi
Göl kıyısında akşam yemeği
Konaklama

Sapanca, İstanbul’a yaklaşık 140 km, Ankara’ya 320 km mesafede bulunan; mavinin ve yeşilin en koyu ve en açık tonlarının beraber olduğu, her tarafı doğa harikalarıyla bezenmiş bir ilçemizdir. Sapanca gişelerinden çıktıktan sonra, Arifiye ilçesine bağlı ancak Sapanca Gölü’nün tamamının görülebildiği mesire alanı olan İl Ormanı’nda yapılacak olan kahvaltı ile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Çok büyük bir alan üzerine kurulu il ormanı, yerli ve yabancı bir çok turisti özellikle hafta sonu tatilini geçirmeleri için cezp etmektedir. Semaverde pişen çay keyfi ve il ormanında yapılan yürüyüşten sonra Sapanca merkezine gidebilirsiniz. Burada, yerleşim yerinin tarihi doku örnekleri olan Hasan Fehmi Paşa Camisi, Rahime sultan Camisi ve Rüstempaşa Camii’ni gezebilirsiniz. İlçenin sokaklarında ufak bir tur atıp, göl kenarına geçebilir; burada bulunan çay bahçelerinde yorgunluğunuzu atarken gölün temiz havasını hissedebilirsiniz. Günün yorgunluğunu isterseniz Sapanca’da bulunan Richmond Welness Spa’da atabilir ya da Kırkpınar’da bulunan Güral Otel’de konaklayarak atlatabilirsiniz. Yörede birçok butik otel de bulunmaktadır. Eğer Temmuz- Ağustos aylarında burayı ziyaret ediyorsanız, Kırkpınar Yaz Festivali’ne katılabilirsiniz. Haziran ayında buradaysanız ve edebiyat tutkunuysanız Uluslararası Sapanca Şiir Akşamlarında, diğer edebiyatseverlerle buluşabilirsiniz.

 

2. Gün
Sapanca Naturköy veya Gülizar Bahçe’de kahvaltı
Trekking güzergâhına varış
Akşam yemeği için alabalık
Geri dönüş

Sapanca turunun diğer ayağında ise yeşille iç içe bir gün geçirme fırsatı sizleri bekliyor. Güne Sapanca Gölü manzaralı Gülizar Bahçe’de ya da Natur Köy’de ormanın içinde muhteşem bir açık büfe kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Daha sonra yeşille buluşmaya yola koyulabilirsiniz. Bölgede bulunan trekking parkurları şöyledir:
a) İstanbul Deresi: Orman içinden geçen minik şelaleler eşliğindeki yürüyüş parkuruna sahip olan İstanbul Deresi her mevsimde tatilcilerin ziyaretine uygundur. Dere içinden ve dere kenarından devam eden yürüyüş parkuru çevresinde bulunan kestane ve kayın ağaçları hoş bir görüntü sergilemektedir. Dere boyunca karşılaşılan küçük şelaleler, dere kenarında dizilen kestane ve kayın ağaçları ve suda bulunan benekli alabalıklar birleşerek bir doğa harikasını oluşturmaktadır. Yürüyüşünüzü tamamladıktan sonra İstanbuldere Alabalık Evi’nde birbirinden lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Yemek sonrası yapacağınız çay keyfi ile Sapanca’ya veda edebilirsiniz.
b) Yanık Deresi: Oldukça renkli bir yürüyüş parkuruna sahip olan Yanık Deresi Sapanca merkezinin 7 km. uzağındadır. olup Doğaseverlerin hafta sonları yürüyüş parkuru olarak değerlendirdiği bölge orman içerisine ilerleyen bir patikayla başlayıp dere yatağına bağlanmaktadır. Minik şelaleleri doğal havuzları ve yer yer zorlu kaya tırmanışları ile diğer dere yürüyüş parkurlarından ayrılır. Yürüyüş yaptığımız rota üzerinde gürgen ve kestane ağaçları yoğun olduğunu görürsünüz. Alabalık üretme çiftlikleri ve lokantaları bulunmaktadır. Yol boyunca doğanın bize sunmuş olduğu ıhlamur, kestane, armut, elma, erik, üzüm ve böğürtlenler bulunmaktadır. Yürüyüş sonunda uğrayacağınız bir alabalık restoranından sonra geri dönüş için yola çıkabilirsiniz.
c) Mahmudiye Deresi: Samanlı Dağlarından gelen kar suları ve mevsim yağmurları ile beslenen Mahmudiye Deresi, yeşilliklerle bezeli tabii güzellikler içerisinde akarak Sapanca Gölü’ne dökülür. Dere boyu özellikle hafta sonları yürüyüş maksatlı gelen ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ayrıca orman içindeki patikalarda ATV ile safari yapma imkanı da bulunmaktadır. Yürüyüş sonunda uğrayacağınız bir alabalık restoranından sonra geri dönüş için yola çıkabilirsiniz.
d) Aygır Deresi: Sapanca Gölüne dökülen yüksek debili, coşkulu derelerden birisidir. Derenin çevresinin doğa gezilerine uygun olması ve İstanbul’dan 1,5 saatlik bir yolculukla ulaşılması; özellikle hafta sonları doğaseverlerin başlıca uğrak yeri haline getirmektedir. Dere boyunca devam eden yürüyüş parkuru, kanyon içinde devam etmektedir. Kanyon içinde bulunan iki şelalenin görüntü güzelliği ve şelalelerin altındaki gölcüklerde yüzme imkânının bulunması tatilciler için vazgeçilmezdir. Yürüyüş sonunda uğrayacağınız bir alabalık restoranından sonra geri dönüş için yola çıkabilirsiniz.